مواد پیشرفته، قلب انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی چهارم فناوری‌های پیشرفته را به روش‌های نوآورانه ترکیب می‌کند و به طرز چشمگیری شیوه زندگی، کار و ارتباط مردم با یکدیگر را تغییر می‌دهد. مانند انقلاب‌های صنعتی قبلی، صنعت شیمی و مواد پیشرفته نقش مهمی را ایفا می‌کند. تا حد زیادی از طریق کمک‌های صنعت است که سایر صنایع می‌توانند ایده‌ها و نوآوری‌های خود را به محصولات پیچیده تبدیل کنند: صفحه نمایش لمسی، باتری‌های قابل شارژ در دستگاه‌های قابل حمل، دیودهای ساطع‌کننده نور ارگانیک (LED)، در الکترونیک انعطاف‌پذیر و مواد سبک‌وزن مورد استفاده برای ساخت هواپیماهای بدون سرنشین و بسیاری دیگر.


 

شیمی و مواد پیشرفته: فعال‌کردن انقلاب دیجیتال

در عین حال، صنعت شیمی و مواد پیشرفته آن از طریق دیجیتالی شدن در حال تغییر است. این صنعت، سفر دیجیتالی شدن را آغاز کرده و به طور گسترده به دنبال فرصت‌هایی برای بهره‌مندی از فناوری‌های دیجیتال در زمینه‌هایی مانند تعالی عملیاتی یا گسترش ارائه محصولات سنتی با اجزای دیجیتال است. این بخش از نزدیک بر خلل‌های دیجیتال نظارت می‌کند؛ از جمله بیوتکنولوژی شتاب‌دهنده دیجیتالی که تولید مستقیم مواد شیمیایی را امکان‌پذیر می‌کند یا واسطه‌گری توسط پلتفرم‌ها یا بازیگران بازار. اگرچه پیش‌بینی زمان و مقیاس تأثیر مخرب، دشوار است، اما صنعت آگاه است که این تحولات می‌تواند اساسا بخش و قوانین تعامل آن را تغییر دهد.

تم‌های دیجیتال

تحقیقات ما سه موضوع دیجیتال را شناسایی کرد که انتظار می‌رود تأثیر عمیقی بر شرکت‌های شیمی و مواد پیشرفته داشته باشند، زیرا دیجیتالی‌سازی صنعت را در دهه آینده متحول می‌کند:

دیجیتالی کردن شرکت

فناوری‌های دیجیتال در حال حاضر عملیات صنعت را کارآمدتر می‌کنند. فناوری‌های دیجیتال پیشرفته، مانند اینترنت صنعتی اشیا (IIoT)، اتوماسیون، تجزیه و تحلیل و هوش مصنوعی، عملکردهای عملیاتی اصلی، از جمله تحقیق و توسعه، تولید و زنجیره تامین را به سطح بعدی می‌رسانند و قابلیت‌های نیروی کار را افزایش می‌دهند.

فراتر از مولکول بروید

دیجیتالی شدن فرصت‌هایی را برای راه‌اندازی پیشنهادات دیجیتالی جدید، ایجاد مدل‌های کسب‌وکار نتیجه‌گرا و بهبود تعامل با مشتری به صنعت شیمی و مواد پیشرفته ارائه می‌کند.

همکاری در اکوسیستمها

چرخه‌های نوآوری تسریع شده، صنعت را به سمت ایجاد اکوسیستم‌های نوآوری انعطاف‌پذیر و مرتبط سوق می‌دهد. همکاری شدید و به اشتراک‌گذاری داده‌ها در طول زنجیره ارزش به رفع بهتر نیازهای مشتریان و مدیریت نوسانات کمک می‌کند.

محاسبه ارزش تحول دیجیتال

برای تخمین ارزش تحول دیجیتال، از روش ارزش در خطر استفاده شد. این روش‌شناسی تأثیر ابتکارات تحول دیجیتال را بر صنعت، مشتریان، جامعه گسترده‌تر و محیط‌زیست ارزیابی می‌کند. این روش در واقع برآوردهای ارزشی از سود عملیاتی صنعت جهانی در معرض خطر از سال 2016 تا 2025 و سهمی در ارزش اجتماعی است که تحول دیجیتال می‌تواند در آن چارچوب زمانی ایجاد کند. یافته‌های کلیدی حاصل از تجزیه و تحلیل صنعت شیمی و مواد پیشرفته عبارتند از:

  • در مجموع مهاجرت ارزش و ارزش افزوده به صنعت، ارزش اقتصادی تجمعی تخمینی برای دوره 2016 تا 2025 از حدود 310 تا 550 میلیارد دلار متغیر است.
  • از نظر مزایای غیراقتصادی، دیجیتالی شدن پتانسیل کاهش انتشار دی اکسید کربن (CO2) را به میزان 60 تا 100 میلیون تن را داشته که نجات جان 20 تا 30 نفر و جلوگیری از 2000 تا 3000 آسیب در دهه آینده دارد.
مطالعه موردی: باز کردن ارزش اجتماعی از طریق طرح‌های دیجیتال

دیجیتالی کردن بیشتر دارایی‌ها و تجهیزات برای مثال، حسگرهای هوشمندتر، به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا وضعیت دارایی، کیفیت فرآیند، توان عملیاتی و انتشار گازهای گلخانه‌ای را به طور مداوم نظارت کنند. دارایی‌ها می‌توانند سیگنال‌هایی را در مورد وضعیت و عملکرد خود ارسال کنند که در ترکیب با تجزیه و تحلیل زمان واقعی و محاسبات در حافظه، مداخله فوری را برای جلوگیری از خرابی و آسیب‌دیدن تجهیزات امکان‌پذیر می‌کند. ترکیب اطلاعات وضعیت دارایی در زمان واقعی با تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا احتمال خرابی دارایی‌ها را پیش‌بینی کنند و بر اساس آن، تعمیر و نگهداری را برنامه‌ریزی کنند. این ابتکار می‌تواند مزایای اجتماعی قابل توجهی از جمله کاهش انتشار CO2 تا 100 میلیون تن ایجاد کند.

هدف اصلی چارچوب ارزش در خطر، برجسته کردن روندها و زمینه‌هایی است که دیجیتالی شدن می‌تواند به جای ارائه تخمین‌های دقیق ارزش بر آن تأثیر بگذارد. درک این نکته مهم است که تخمین‌های ارزش مربوط به تحولات آتی است و با درجات مختلف قطعیت، بر فرضیات مربوط به منحنی‌های پذیرش فناوری، محدوده سود و چندین پارامتر دیگر مبتنی است. در اصل هدف این است که گفت‌وگوی چندجانبه را آغاز کنیم و تعامل پیرامون تاثیرات اجتماعی فناوری دیجیتال به منظور ایجاد یک انقلاب دیجیتالی که در خدمت همه ما باشد، ایجاد کنیم.

چالش‌های دیجیتالی شدن

رهبران دیجیتال در صنعت معمولا در طراحی و اجرای تحولات دیجیتالی خود مانعی را پیش روی خود نمی‌بینند. با این وجود، چالش‌های رایج مربوط به پیاده‌سازی دیجیتال، وجود دارد:

نیروی کار، سازمان و فناوری

رقابت در عصر دیجیتال مستلزم تکمیل نیروی کار با مهارت‌های دیجیتال و مدیریت تغییرات در سبک کاری و نوع کار انجام‌شده توسط نیروی کار موجود، در تمام سطوح سازمان است. رقابت داخلی با اولویت‌های فعلی کسب‌وکار، مدیریت داده‌ها و ادغام فناوری اطلاعات و فناوری عملیاتی نمونه‌هایی از چالش‌های سازمانی و فناوری هستند که باید به آنها پرداخته شود.

امنیت سایبری

مدیریت امنیت سایبری یک امر ضروری و یک چالش در نظر گرفته می‌شود. دیجیتالی شدن آسیب‌پذیری در برابر حملات سایبری را افزایش می‌دهد و حفاظت از مجموعه‌ای از سخت‌افزار، نرم‌افزار، شبکه‌ها و پلتفرم‌های متصل به هم پیچیده‌تر می‌شود.

همکاری اکوسیستم

رهبران دیجیتال باید نگرانی‌های مربوط به حفاظت از مالکیت معنوی، مالکیت داده‌ها و حریم خصوصی را برای دسترسی به قدرت کامل همکاری اکوسیستم برطرف کنند.

ملاحظات کلیدی برای یک تحول دیجیتال موفق

بازگشایی پتانسیل کامل دیجیتالی شدن نیازمند تدبیر، خلاقیت و تمایل به پذیرش تغییرات مداوم و سریع است. تحقیقات ما حوزه‌های کلیدی را که مدیران باید هنگام شکل‌دهی و اجرای سفر تحول دیجیتال خود در نظر بگیرند، برجسته کرده است:

سازمان خود را آماده کنید

هدایت و اجرای یک استراتژی دیجیتال، با حمایت مستقیم مدیران سطح هیات مدیره، کلید موفقیت دیجیتالی شدن است. تحول دیجیتال فقط مربوط به فناوری نیست. رهبران دیجیتال باید آن را به عنوان یک تلاش مداوم برای تغییر فرهنگ در تمام سطوح سازمان در نظر بگیرند و مدیریت کنند. شرکت‌ها همچنین باید الزامات شایستگی خود را مورد تجدید نظر قرار دهند و نیروی کار خود را با مهارت‌های دیجیتال تکمیل کنند.

امنیت سایبری را تضمین کنید

با توجه به افزایش تهدید حملات، باید به امنیت سایبری توجه مناسبی شود و به طور قاطع در نقشه راه استراتژی دیجیتال گنجانده شود. علاوه بر این، نیاز به تقویت با سرمایه‌گذاری، مهارت‌ها و قابلیت‌های کافی دارد. ضعف در امنیت سایبری می‌تواند، هر آنچه را که دارید و خواهید داشت، از بین ببرد.

نقش خود را در اکوسیستم مشخص کنید

شرکت‌های شیمی و مواد پیشرفته باید بر روی شناسایی و درک شرکای شبکه، پویایی در شبکه و نقشی که می‌خواهند در نوآوری، عرضه و توزیع مرتبط و ارائه اکوسیستم‌ها ایفا کنند، کار کنند. رهبران دیجیتال باید حکمرانی مناسبی را برای همکاری در اکوسیستم القا کنند تا نیازهای فرمان، حریم خصوصی و همکاری را متعادل کنند.

توسعه و راه‌اندازی کسب و کار دیجیتالی فعال

ایجاد مدل‌های جدید کسب‌وکار دیجیتال یا پیشنهادات دیجیتال یکی از چالش‌برانگیزترین ابتکارات دیجیتال در نظر گرفته می‌شود. برای تسریع توسعه و راه‌اندازی مدل‌های کسب‌وکار جدید، یک جعبه ابزار استراتژی بهبودیافته، شامل گزینه‌های ساخت، خرید، شراکت، سرمایه‌گذاری و انتظار، می‌تواند کمک ایده‌آلی به‌حساب بیاید. این امر به ویژه در پذیرش و پیشی گرفتن از اختلال، در خریدها یا هنگام حرکت به فضای اختلال بسیار ارزشمند است.