Home فناوری در صنایع پوشاک آینده صنعت پوشاک: ترکيب مد و فناوری پوشیدنیمد و فناوری پوشیدنی قرار است که در یکی از پربیننده‌ترین زمین‌های تنیس با یکدیگر یکی شوند. در یو‌اِس اوپن امسال، بینندگان تنیس دنیا برای اولین بار لباس هوشمند پولو تک را خواهند دید، یک فناوری پوشیدنی که به‌وسیله‌ی یکی از پیشتازان صنعت مد تولیدشده است: رالف لورن.

این پیراهن استرچ، که توپ‌جمع‌کن‌ها در طول مسابقات آن را خواهند پوشید، فناوری بیومتریکِ او‌اِم‌سیگنال را در خود داشته و آرم رالف لورن روی آن قرار دارد. بعد از پوشیدن، این پیراهن می‌تواند فعالیت‌های شمارا اندازه‌گیری کند (قدم‌ها، مدت‌زمانی که فعالیت کرده‌اید)، تنفس و ضربان قلب و همه‌ی این‌ها را به‌صورت زنده و به‌وسیله‌ی بلوتوث روی تلفن همراه شما نمایش می‌دهد.

این اولین پیوند فناوری و طراحی در شرکت‌های لباس مستقر در آمریکا است. دیوید لورن، معاون ارشد تبلیغاتی، بازاریابی و روابط عمومی و پسر رالف لورن گفت: “همه‌ی ماجرا از وقتی شروع شد که رالف لورن تصمیم گرفت که برند پولو را به‌سوی آینده هدایت کند.”

رالف لورن سال‌ها است که با تعداد زیادی از رویدادهای ورزشی کارکرده است، ازجمله یو‌اس اوپن و ویمبلدون، و در تلاشی همیشگی برای دستیابی به لباس ورزشی بهتر و کاراتر، آن‌ها استفاده از فناوری پوشیدنی را امتحان کردند. ازآنجایی‌که رالف لورن یک شرکت فناوری نیست، آن‌ها دنبال شریکی گشتند و خیلی زود اواِم‌سیگنال را پیدا کردند، یک شرکت بیومتریک که در چند سال اخیر تا حدی دور از چشم دیگران در حال کار کردن بود. بین آن‌ها شراکتی شکل گرفت و چند ماه پس‌ازآن کار بر روی پولو تک آغاز شد.

با توجه به گفته‌های استفان مارکو، یکی از مؤسسان و همین‌طور مدیرعامل شرکت اواِم‌سیگنال: از همان اولین جلسه، ما متوجه شدیم که دیوید [لورن] و گروهش نظر کاملاً روشنی در مورد [فناوری] پوشیدنی دارند. آن‌ها بر روی آن اشراف داشتند، آن‌ها کاملاً می‌دانستند که چه کارهایی در این مورد انجام ‌شده است.”

پیراهن ره‌گیری سلامت حاصل ترکیب مد و فناوری پوشیدنی - فردانما - آینده پوشاک و صنعت نساجی ۲

لباس هوشمند پولو تقریباً شبیه به بقیه‌ی لباس‌های ورزشی است. رالف لورن در نشست خبری که در دفتر مرکزی آن‌ها در شمال منهتن برگزار شد، چند مرد بسیار درشت‌اندام را داشت که پیراهنی سرتاسر سیاه پوشیده بودند (با پولو زردرنگ و لوگوی یواس اوپن). شبیه به بسیاری از لباس‌های استرچ، پیراهن هوشمندِ پولو تک پیراهنی بدن‌نما است و در نگاه اول، شبیه به پیراهن‌های ورزشی دیگر است. اما اگر به آن دقت کنید، یک نوار کلفت‌تر را در زیر قسمت سینه می‌بینید. یک طرح سیاه‌رنگ که به‌صورت سنتی با پنج گیره به آن متصل شده است. این قسمت نگه‌دارنده‌ی فرستنده‌ی بلوتوث است، شتاب سنج و ژیروسکوپ نیز در آن قرار دارند. یعنی تقریباً در ابعاد به یک پیراهن معمولی است.

مارکو گفت: “این پیراهن یک حسگر است،” او این‌طور ادامه داد: ” ما چیزی که به آن الفبای سلامت و تندرستی را می‌گوییم را لحاظ کرده‌ایم. یعنی فعالیت، حرکت، تنفس و اطلاعات مربوط به قلب.”

زیر این پارچه، حسگرهایی از الیاف نقره قرار دارند. این پارچه، که ضد میکروب هم است، رسانا بوده می‌تواند هنگام نفس کشیدنِ شما انقباض و انبساط سینه را  اندازه‌گیری کند و تغییرات الکتریکی مرتبط با ضربان قلب را دریافت کند. بااینکه کل لباس از جنس حسگرها ساخته نشده است، مارکو بر این اصرار دارد که “کل این لباس است که به‌صورت حسگر کار می‌کند.” او گفت که بخش‌های استرچ و ترکیب آن با الیاف “تأثیر زیادی بر روی راحتی شما و همین‌طور توانایی شما برای مشخص کردن سیگنال‌های بدن خود خواهد داشت. بنابراین این ساختاری یکپارچه دارد.”

تمام اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌شود به‌صورت زنده به نرم‌افزار اختصاصی رالف لورن فرستاده می‌شود.

یک نظر در مورد این مطلب

نظر شما چیست؟