Home فناوری در صنایع مواد غذایی و کشاورزی پهپاد ؛ ابزاری ارزشمند در خدمت کشاورزیپهپاد ؛ ابزاری ارزشمند در خدمت کشاورزی

امروزه فناوری به بخش جدا نشدنی کشاورزی تبدیل شده است. استفاده از رایانه، تکنولوژی کنترل «جی پی اس»، شبکه اطلاعات، نرم افزارهای تحلیلی و همینطور پهپادها بیش از پیش رو به گسترش است. نمونه ای از این تکنولوژی در آلمان در حال استفاده می باشد. پهپاد مجهز به دوربین های دیجیتالی، قابل کنترل با تلفن همراه؛ پروازی با هدف آنالیز خاک.

هوبرتوس پائتوف، رییس جامعه کشاورزان آلمان در این باره می گوید: «الان می توانم طرح کلی زمینم را از روی موبایلم ببینم. فقط باید بصورت تقریبی آنرا بکشم بعد خود اپلیکیشن با در نظر گرفتن کوتاه ترین مسیر ممکن، بصورت اتوماتیک بهترین مسیر را برای پرواز پهپاد محاسبه می کند.»

تصاویر تهیه شده توسط پهپاد اطلاعت مفیدی از زمین پائتوف بدست می دهد. از هوا او می تواند چیزهایی را ببیند که از زاویه دید زمینی، همیشه مخفی می مانند.

او بیشتر توضیح می دهد: «اینجا می توانم لکه های روشنی را در تصویر ببینم. نقطه هایی که توسط موش ها آلوده شده اند. اگر بدانید موش ها دقیقا در کدام مناطق فعالند می توانید مشکل را برطرف کنید. این لکه های زرد نشان می دهد که شپش ها کجا را آلوده کرده اند. در پاییز برای از بین بردن شپش ها کاری نمی کنیم برای همین هم هست که این خسارات به بار آمده. اما در باقی زمین ها می توانیم با استفاده از حشره کش جلوی این آسیب ها را بگریم….. چیز دیگری که مثلا می شود فهمید اینکه در کدام قسمت میزان رطوبت بالاست که می تواند در نحوه آب دهی و زهکشی مفید باشد.»

تصاویر هوایی تهیه شده در اینجا آسیب دیدن محصولات را در اثر باد و باران نشان می دهد که برداشت را دشوار یا غیر ممکن می کند. بنابراین همانطور که می بینید پهپادها می توانند بعنوان ابزاری ارزشمند در خدمت کشاورزی هم باشند.

یک نظر در مورد این مطلب

نظر شما چیست؟