Home فناوری در صنایع پوشاک پارچه‌ای که تولید انرژی می کندیک گروه از دانشمندان کره‌ای پارچه‌ای را طراحی کرده‌اند که از حرکت انسان تولید انرژی می‌کند و با این انرژی می‌توان بدون داشتن منبع انرژی خارجی از دستگاه‌های پوشیدنی استفاده کرد. این لباس مقاوم، انعطاف‌پذیر و سبک است که این خواص آن را برای دستگاه‌های پوشیدنی پزشکی ایده‌آل می‌سازد.

این طرح بر اساس فناوری نانوژنراتورهای برق مالشی بوده و دارای پارچه‌ای نقره‌اندود شده و ماده‌ی زیستی پایه‌ی سیلیکونی است. دانشمندان در گفتگوی مطبوعاتی امریکن کمیکال سوسایتی اظهار داشتند که این ماده‌ی چهار لایه حتی با فشار انگشتی می‌تواند انرژی لازم برای روشن شدن یک ال‌سی‌دی و یک ورودی بدون کلید را با قابلیت تکرار ۱۲۰۰۰ بار تأمین کند.

در یک تحقیق به رهبری سانگ وو کیم که نتایج آن در ای‌سی‌اس نانو به چاپ رسد، گزارش‌شده که: “به ترتیب خروجی ولتاژ و جریانی حدود ۱۲۰ ولت و ۶۵ میکرو آمپر از این الگوی نانویی ثبت شد.”

دانشمندانی که در حال نشان دادن کاربرد بالقوه‌ی آن برای پوست در صنعت رباتیک و دیگر محصولات زیست پزشکی بودند، توضیح دادند که این پارچه کاملاً انعطاف‌پذیر و تاشدنی است. علاوه بر آن، این ماده می‌تواند باتری‌ها و ابرخازن‌ها را هم شارژ کند.

دانشمندان اشاره کردند که ابزارهای پزشکی پوشیدنی متناسب با منابع انرژی آن‌ها راحت و مناسب هستند، یک باتری بزرگ یا سفت ، یا یک دوشاخه برای اتصال به منبع انرژی خارجی، می‌تواند قابلیت‌های یک محصول را به‌شدت محدود کند.

برق مالشی زایی روشی برای گرفتن انرژی است که بر اساس قواعد الکتریسیته‌ی ساکن کار می‌کند. با توجه به گفته‌های چونگ لین وانگ، پروفسور جورجیا تک و متخصص در نانوژنراتورهای برق مالشی، این فناوری قابلیت‌های خوبی را در زمینه‌ی دستگاه‌های بدون باتری از خود نشان داده و می‌توان آن را با مواد مختلفی طراحی کرد.

وانگ در گزارشی که در ای‌سی‌ای نانو منتشر شد گفته است که: “با توجه به مواد متفاوتی که می‌توان در ساخت آن استفاده شود، راه‌های زیادی برای بهبود عملکرد نانوژنراتورهای برق مالشی  وجود دارد.” او ادامه داد: “این فرصت فوق‌العاده‌ای را به شیمی‌دانان و دانشمندان مواد می‌دهد تا بتوانند هم در زمینه‌های کاملاً علمی و هم در کاربردهای عملی آن، مطالعات گسترده‌ای را انجام دهند.”

پارچه‌ای که تولید انرژی می‌کن

گروه مشترکی از موسسه نانوانرژی و نانوسیستم‌های پکن، آکادمی علوم پکن، دانشگاه واشینگتن و انستیتوی فناوری جرجیا، نتایج مطالعه‌ای را در ادونس متریالس منتشر کردند. این تحقیق واحد نیروی خود شارژ کننده‌ای را معرفی می‌کند که از پارچه‌ای دارای نانوژنراتورهای برق مالشی که در یک باتری انعطاف‌پذیر لیتیو-یونی واردشده، ساخته‌شده است.

ماه گذشته، گروهی دانشمند از دانشگاه ملی سنگاپور یک سیستم پوشیدنی از سنسورها را معرفی کردند که بر پایه‌ی فناوری   نانوژنراتورهای برق مالشی ساخته‌شده و از صفحه‌های طلایی در آن استفاده‌شده بود. دستگاه آن‌ها می‌توانست با فشار یک انگشت به آن۹۰ ولت را در یک مدار باز تولید کند.

دسامبر گذشته تی‌ام‌آر گزارشی را منتشر کرده است که در آن ارزش بازار ابزارهای پوشیدنی در سال ۲۰۱۲ دو میلیارد دلار ذکرشده است. پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال ۲۰۱۹ حدوداً سه برابر شده و به مقدار ۵٫۸ میلیارد دلار برسد.

بااینکه در سال ۲۰۱۲ بازار ابزار پزشکی پوشیدنی را آمریکای شمالی از آن خود کرده بود، اما گزارش تی‌ام‌آر نشان داد که بازار آسیا و اقیانوسیه به‌سرعت در حال گسترش است.

نظر شما چیست؟