Home فناوری در صنایع سلامت واقعیت مجازی جان یک نوزاد را نجات دادکاردبرد گوگل یک ابزار جدید گوگل به قیمت ۲۰ دلار است که به شما این امکان را می‌دهد تا تصاویر را به صورت واقعیت مجازی سه‌بعدی ببینید. این کاردبرد مثل یک عینک مربعی‌شکل است که باید موبایل خود را درون آن قرار دهید و به کمک نرم‌افزاری که روی گوشی خود نصب کرده‌اید، تصاویر را به صورت واقعیت مجازی سه‌بعدی ببینید. حالا با توجه به مشخصات این کاردبرد و قیمت آن، می‌توانید تصور کنید که این وسیله توانسته جان یک بچه را نجات دهد؟ بچه‌ای که به تشخیص پزشکان امیدی به بهبود آن نبوده و با توجه به این امر، دست از درمان او کشیده و او را رونه منزل کرده بودند.

قبل از اینکه بخواهیم داستان را تعریف کنیم و از معجزه‌ای که در بیمارستان کودکان نیکلاس در میامی رخ داده صحبت کنیم، بهتر است بدانید که این دختربچه – تیگان- روز چهارشنبه بعد از گذشت ۴ هفته از عمل جراحی، از دستگاه تنفس جدا شده و خودش نفس می‌کشد. بر اساس گفته پزشکان وی تا دو هفته آینده می‌تواند به خانه برود و سلامت خود را به صورت کامل به دست آورد. کسیدی لکسن مادر تیگان می‌گوید: «بسیار غافلگیرکننده و باورنکردنی بود که این کاردبرد و یک تلفن جان دختر ما را نجات داد.»

تیگان لکسن در ماه آگوست به دنیا آمد در حالی که از مشکلات متعددی رنج می‌برد. او فقط یک ریه داشت و نیمه چپ قلب او وجود نداشت. پزشکان در مینه‌سوتا به والدین بچه گفتند که نمی‌شود کاری برای او انجام داد و با مقادیری دارو و پرستار ویژه او را ترخیص کردند و به منزل فرستادند تا مطمئن باشند چند روز کوتاه زندگی خود را در آرامش و راحتی به پایان خواهد برد. دو ماه گذشت و این سوال برای والدین بچه پیش آمد که آیا تشخیص پزشکان درست بوده یا نه.

والدین تیگان پیگیر این بودند تا دکتر ردموند برک رئیس بخش جراحی قلبی- عروقی بیمارستان کودکان نیکلاس در میامی فرزندشان را معاینه کند. کسیدی می‌گوید: «من احساس می‌کردم ما در حال مسابقه دادن با زمان هستیم.» آنها عکس‌های قلب تیگان را به بیمارستان فرستادند و منتظر پاسخ ماندند.

نهایتاً عکس‌های قلب تیگان در کنفرانسی با حضور جمعی ۳۰ نفره از متخصصان قلب و پرستاران در بیمارستان نیکلاس نشان داده شد و ایده‌های مختلف برای درمان تیگان به بحث گذاشته شد. هیچیکس هیچ طرح صریح و قاطعی برای درمان نداشت. نهایتاً دکتر بروک از دکتر جوران کارول مونیز – یک متخصص قلب کودکان که در تصویربرداری پزشکی نیز مهارت دارد- درخواست کرد تا مدل سه‌بعدی قلب تیگان را درست کند. می‌توانید حدس بزنید چه شد؟ بعد از چند ساعت دکتر مونیز گفت: «چاپگر سه‌بعدی خراب شده است. فناوری دقیقاً در موقعی که شما به آن احتیاج دارید، کار شما را لنگ می‌گذارد.»

این به ظاهر بدشانسی، دکتر مونیز را وا داشت تا به دنبال راهکارهای جایگزین بگردد. وی اخیراً پس از صحبت با دکتر دیوید ازون – متخصص قلب اطفال مرکز طبی پیتسبورگ-یک کاردبرد گوگل خریداری کرده بود. او از نرم‌افزار اسکچ‌فب استفاده کرد تا عکس‌های قلب تیگان را که روی گوشی آیفون خود دانلود کرده بود به صورت سه‌بعدی درآورد و نهایتاً عکس‌ها را به دکتر بورک نشان داد.

عینک کاردبرد گوگل این امکان را به دکتر بورک و دکتر مونیز داد تا قلب تیگان را از زوایای مختلف نگاه کنند تا دریابند قلب وی چگونه کار می‌کند و دقیقاً چه مشکلی دارد. بورک نهایتاً توانسته بود تا آنچه قلب تیگان نیاز داشت را تشخیص دهد.

می‌دانید تفاوت مرگ و زندگی کجاست؟ در داشتن آگاهی کامل از کاری که قصد انجام آن را دارید. در دهم دسامبر ۲۰۱۵ قلب تیگان ۴ ماهه در بیمارستان نیکلاس میامی تحت عمل جراحی قرار گرفت.

بدون اینکه این مطلب تبدیل به یک مقاله پزشکی شود، آنچه رخ داده را برای شما خلاصه می‌کنیم. کاردبرد گوگل به دکتر بورک این امکان را داد تا عمل جراحی قلب تیگان را به خوبی به انجام رساند. قلب تیگان به صورت نامتعارفی در انتهای سمت چپ سینه وی قرار گرفته بود و برای دستیابی به قلب او می‌بایست یک برش میانی و یک برش کلمشل روی سینه او داده می‌شد. بر اساس گفته دکتر بورک این دو برش برای بدن نحیف و بیمار تیگان بسیار سنگین و غیرقابل تحمل است. با استفاده از عکس واقعیت مجازی سه‌بعدی، دکتر بورک توانست راهی برای دستیابی به قلب تیگان- با وجود موقعیت غیرمعمول قلب وی در سینه‌اش- فقط به کمک یک برش میانی بیابد.

نجات جان نوزاد با کاردبرد گوگل - فردانما - سلامت

دومین باری که کاردبرد گوگل مورد استفاده شد، زمانی بود که دکتر بورک مجبور بود که با قلب نیمه تیگان – که بر خلاف قلب‌های معمولی فقط بطن راست داشت- کار کند. بطن راست باید خون را به ریه‌ها برساند در حالی که بطن چپ وظیفه خون‌رسانی به سایر اعضای بدن را بر عهده دارد. بطن راست قلب تیگان تا کنون کار هر دو بطن را انجام می‌داد و دیگر نمی‌توانست به همین روند ادامه دهد. دکتر بورک می‌گوید: «بطن راست ضعیف‌تر است و اگر زبان داشت احتمالاً به ما می‌گفت که من نمی‌توانم کار هر دو بطن را انجام دهم، من برای چنین کاری ساخته نشده‌ام.»

جراحی‌های قلب متعارف برای یک بطن قلب، در مورد تیگان کاربردی نداشت، لذا دکتر بورک روش جدیدی برای این جراحی به کار بست تا بطن راست را ترمیم کرده به گونه‌ای که بتواند در طولانی‌مدت دوام آورد. تمامی این اقداماتی که دکتر بورک به انجام رسانید، می‌بایست قبل از جراحی به خوبی پیش‌بینی شده و در مورد آنها فکر می‌شد، زیرا در طول جراحی هر لحظه‌ای که می‌گذرد، ریسک آسیب قلبی و مغزی به کودک افزایش می‌یابد.

نظر شما چیست؟