Home فناوری در صنایع هوا و فضا سفر با پهپاد ؛ هواپیمای خودران تک سرنشینسفر با پهپاد ؛ هواپیمای خودران تک سرنشین

شرکت ایهنگ از یک پهپاد (هواپیمای بدون سرنشین هدایت‌پذیر از راه دور‌) جالب در نمایشگاه CES 2016 (نمایشگاه بین‌المللی کالاهای مصرفی الکترونیک) پرده‌برداری کرده است. ایهنگ یک شرکت سازنده که اخیراً از این وسیله حمل و نقل خودکار ۲۲۰ کیلویی جدید پرده‌برداری کرده که یک هواپیمای خودران برای یک نفر است.

سفر با پهپاد ؛ هواپیمای خودران تک سرنشین - فردانما - آینده صنعت هوا و فضا (۱)

اگرچه این پهپاد خیلی بزرگ و عظیم‌الجثه است اما با دقت و ظرافت زیادی طراحی شده است. طبق گفته شرکت سازنده، می‌تواند با حمل بار ۱۰۰ کیلویی، مسافت ۲۳دقیقه‌ای را با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کند. کاربر به کمک یک اپلیکیشن می‌تواند سفر خود را برنامه‌ریزی کند. تنها کاری که باید بکنید اینست که مقصد را تعیین کرده و سوار شوید. این هواپیما از زمین بلند شده و شما را مستقیماً به مقصد می‌رساند. همچنین یک سیستم ایمن در برابر خرابی دارد که در مواقع بروز هر نوع مشکل و نقص فنی، پهپاد را به حالت شناوری برده یا تلاش می‌کند تا زمینی امن برای فرود آمدن پیدا کند.

سفر با پهپاد ؛ هواپیمای خودران تک سرنشین - فردانما - آینده صنعت هوا و فضا (۴)

این هواپیمای خودران دارای ۸ ملخ، ۸ موتور، ۴ بازو و ۲ سری سنسور به همراه یک افزونگی است تا از امن بودن پرواز در آب و هوای بد نیز اطمینان حاصل شود. طبق گفته تولیدکننده، اگرچه این پهپاد در برابر صاعقه ایمن است اما در چنین شرایط آب و هوایی، مرکز فرمان آن اجازه برخاستن به درن را نخواهد داد.

نکته منفی این پهپاد اینست که هنوز در آمریکا قانوناً به رسمیت شناخته نشده است. شنگ ون هسیااو بنیانگذار و مدیر ارشد مالی شرکت ایهنگ می‌گوید که شرکت در حال مذاکره با سازمان هوانوردی فدرال (اف‌ای‌ای) است. طبق قوانین اف‌ای‌ای، پهپاد برای اثبات ارزشمندی و شایستگی خود باید ۲۸ ساعت پرواز داشته باشد و بتواند به صورت عمودی از زمین بلند شده و در نقاط از پیش معین شده بر زمین بنشیند.

سفر با پهپاد ؛ هواپیمای خودران تک سرنشین - فردانما - آینده صنعت هوا و فضا (۳)

مدیران شرکت تاکنون با مقامات رسمی در نیوزلاند، لس‌آنجلس، کالیفرنیا و چین ملاقات کرده‌اند. نیوزلاند برای انجام تست‌های آزمایشگاهی این پهپاد اظهار علاقمندی کرده است. همچنین دولت چین حمایت خود را از این پروژه اعلام کرده است. شرکت ایهنگ تا کنون بیش از ۱۰۰ پرواز موفقیت‌آمیز به همراه یک انسان سوار بر این پهپاد را ثبت کرده است.

2 نظر در مورد این مطلب

نظر شما چیست؟