Home نگاه خبرگان ربات‌ها از عهده چه مشاغلی برنمی‌آیند؟ربات‌ها برای انجام دادن کارهای ما ساخته شده‌اند، اما مدت‌ها طول خواهد کشید تا آنها مسئولیت کارهایی را که فقط توسط انسان قابل انجام است را بر عهده بگیرند. علاوه بر این انسان قابلیت‌هایی منحصر به فردی مثل مهارت‌های بین‌فردی دارد که ربات‌ها از آن بی‌بهره‌اند.

اگرچه، موضوع به این سادگی‌ها هم نیست. ربات‌ها ممکن است شغل شما را بگیرند، حتی اگر فکر می‌کنید که از این جهت اصلاً در خطر نیستید.

ربات‌ها با مانع «مهارت‌های بین‌فردی» رودررو می‌شوند.

صاحبنظران معتقدند که احتمالاً طی دهه های آینده بسیاری از مشاغل قادر به خودکار و ماشینی شدن نیستند: برای مثال کارهایی که نیازمند مهارت های بین فردی و یا سایر مهارت های انسانی هستند. پژوهش ها مشاغلی که با توجه به ویژگی هایشان – مانند احساس و ادراک، مهارت های حرکتی ظریف، خلاقیت و استعداد- به نظر قابلیت اتوماسیون ندارند را مشخص کرده اند.

در مقیاس وسیع آنها متوجه شدند که مشاغل مدیریتی، آموزشی و پزشکی از گزند ربات‌ها در امانند اما برخی دیگر مانند خدمات، فروش و مشاغل اداری در ریسک هستند.

ربات‌ها از عهده چه مشاغلی برنمی‌آیند - فردانما - آینده مشاغل و همزیستی با ربات ها (۲)

در یک بررسی دقیق‌تر، آن دسته از مشاغلی که نیازمند مقادیر زیادی مهارت‌های شناختی- مانند کاردرمانی، جراحی، رقص‌آرایی، معلمی پیش‌دبستان و روحانیون- هستند جزء نامحتمل‌ترین (با احتمال کمتر از ۱ درصد) مشاغل قابل واگذاری به ربات‌ها هستند.

اما بسیاری از افراد از بکاربردن و اثبات توانمندی‌های خود در مقایسه با ربات‌ها ناتوان هستند.

صاحبان مشاغل نباید از خودراضی باشند. جاش براون مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه ریتولز روز جمعه نظر خود را در این موضوع اینگونه توییت کرد: «برای جایگزین کردن یک انسان با ربات، نیازی نیست که ربات‌ها کامل و بدون نقص باشند فقط کافی است که در مقایسه با انسان‌ها اشتباهات کمتری انجام دهند.»

بیشتر ما تا کنون با خطوط تلفن «خدمات مشتریان» که کامپیوتری شده‌اند تماس گرفته‌ایم و از ناتوانی کامپیوتر در درک نیازهایمان برآشفته شده‌ایم. اما با توجه به وجود اینگونه مشکلات متعدد، همچنان اینگونه خدمات مشتریان کامپیوتری رایج هستند.

وقتی پای مهارت‌های بین‌فردی- که به عنوان بزرگترین مانع ربات‌ها برای گرفتن مشاغل انسانی شناخته می‌شود- به میان می‌آید، شرایط از این بدتر هم می‌شود. نتایج مطالعه‌ای که در ماه آوریل توسط بانک فدرال رزرو نیویورک منتشر گردید نشان می‌دهد که ۵۱ درصد کارفرمایان مشاغل تولیدی و ۳۸ درصد رهبران کسب و کارها، در پیدا کردن کارکنانی که دارای چنین مهارت‌هایی باشند با مشکل مواجه بوده‌اند. بر اساس همین مطالعه مشخص شده است که ۵۷ درصد تولیدکننده‌ها و صاحبان کارخانه و ۳۴ درصد رهبران کسب و کارها، در پیدا کردن کارکنان قابل اعتماد و وقت‌شناس با مشکل مواجه بوده‌اند.

ربات‌ها از عهده چه مشاغلی برنمی‌آیند - فردانما - آینده مشاغل و همزیستی با ربات ها (۱)

اگرچه ربات‌های آینده، ممکن است به اندازه انسان‌ها در مهارت‌های شناختی و بین‌فردی توانمند نباشند اما احتمالا به اندازه کافی برای کارفرمایان خوب و قابل پذیرش خواهند بود و قطعاً تا آن زمان مشغول به کار خواهند شد.

2 نظر در مورد این مطلب

نظر شما چیست؟