Home فناوری در صنایع کسب و کار هوشمند راز موفقیت آمازون به عنوان برترین کسب و کار اینترنتیشرکت‌هایی مانند آمازون در مورد الگوی خرید خیلی بیشتر از شما می‌دانند و از این موضع سوءاستفاده می‌کنند. نویسنده و کارآفرینی به نام جری کپلن، توضیح می‌دهد که اطلاعات نامتقارن مهم‌ترین بخش برنامه‌ی تجاری آمازون است. فروش محصولات آمازون به‌صورت تصادفی است. سود اصلی با استفاده از ماشین‌های شناخت الگوریتمی است که می‌تواند به‌صورت ماهرانه‌ای به معامله‌ای سودمند دست پیدا کند: یعنی توانایی قیمت‌گذاری اجناس به‌گونه‌ای که بتواند به سود حداکثری دست پیدا کند. برای همین، دفعه‌ی بعد که متوجه تغییر قیمت جنسی شدید که دنبال خرید آن بودید، بدانید که یک سیستم رایانه‌ای فوق هوشمند حواسش به شما است، و البته باهوش‌تر از چیزی است که شما فکر می‌کنید.

اگر از اینترنت استفاده کرده باشید و اگر نه، نمیدانم چرا دارید این ویدیو را تماشا می‌کنید!می‌دانید که خیلی از سایت‌ها رفتار شما را ره‌گیری و مطالعه می‌کنند و با این کار محصولات و اطلاعاتی که فکر می‌کنند برای شما جالب باشد را بر پایه‌ی تاریخچه‌ی بازدیدهای شما و دیگر موارد، به شما نشان می‌دهند. اما در این کار سوء نیتی هم نهفته است. ممکن است ‌که این عمل، کار شما را راحت می‌کند. اما واقعیت این است که این کار به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا بفهمند که شما تا چه میزان حاضرید برای خرید کالایی هزینه کنید. خیلی‌ها فکر می‌کنند که یک کالا باید قیمت ثابتی برای همه داشته باشد. اما این درست نیست. نمی‌توان برحسب نژاد، مذهب و ترجیحات مشتری، قیمت را تغییر داد. اما می‌توان کالایی را به این آقا گرانتر از آن آقا فروخت. چون این آقا حاضر است پول بیشتری بدهد. بهترین مثال برای این، قیمت بلیط هوایپما‌ها است. مشکل این‌جاست که ما این تصمیم‌ها را در این وب سایت‌ها می‌گیریم.

آمازون بهترین مثال برای این مورد است و ما از ماشین شناخت الگوریتم بسیار دقیقی استفاده می‌کنیم که برای مدیریت رفتار بازدیدکنندگان آن سایت طراحی شده است. برای بهینه سازی سود شرکت‌هایی که آن سایت‌ها را اداره می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند تا حد ممکن سود کمتری به شما برسانند و در عین حال شما را وادار به انجام کاری کنند که می‌خواهند تا سود شرکت را به حداکثر برسانند. شما ممکن است که به آمازون رفته باشید و کالایی را به سبد خود اضافه کرده باشید تا بعدا آن‌را بخرید. ممکن است که فردا برگردید و ببینید که عجب، قیمت این کتاب پایین یا قیمت آن کالا بالا رفته است. کسی این کارها را انجام نمی‌دهد، این کارِ ماشین شناخت الگوریتم است و کارش این است که بر اساس بررسی زمان خریدهای قبلی شما، چیزی که شما را وادار به خرید می‌کند،  محل زندگی و مخصوصا نوع مرورگر، با هر داده‌ای که بتوانند. بالاترین قیمتی که شما خواهید پرداخت را برای محصول در نظر بگیرند. شما به عنوان یک فرد، حق انتخاب آزاد دارید. این کشور آزادی است! اگر خواستید بخرید، نخواستید نخرید. این خیلی عالی است. اما ما به عنوان تعدادی مشتری‌ که از آمازون یا دیگر سایت ها خرید می‌کنیم. ما نوعی مشخصه‌ی آماری را دنبال می‌کنیم. پس ما به عنوان گروه، ازآن آزادی برخوردار نیستیم. چون نهادی می‌تواند با استفاده از این آمار ما را مدیریت کند. هر وقت که اطلاعات نامتقارنی مانند این وجود داشته باشد. آن‌ها می‌توانند بر اساس شخصیت شما حدس بزنند که چه چیزی می‌خرید و بر این اساس آن‌ها می‌توانند سود خود را به حداکثر بر‌سانند. آن‌ها دست بالاتر را نسبت به شما دارند. آمازون شرکت فوق‌العاده‌ای است. اما در واقع یک ماشین بزرگ شناخت الگوریتم است که طراحی شده تا به اصطلاح “معامله با منفعت” کند. می‌داند که به چه قیمتی بخرد و به چه قیمتی بفروشد و می‌داند برای رسیدن به حداکثر فروش و سود، قیمت را چقدر تعیین کند و می‌تواند این کار را آن‌قدر کارآمد انجام دهد، که تا حالا هیچ نوعی از‌ خرده‌فروشی آن‌قدر کارآمد نبوده است.به نظر من فروش محصولات آمازون به صورت تصادفی است. اما کارش شبیه به برنامه‌ی فروش سهام است. ارزان بخر؛ گران بفروش. این‌جا بخر؛ آن‌جا بفروش. در واقع این‌ها سیستم‌های معامله با منفعت گسترده هستند و شما مکانیزمی هستید که این شرکت‌ها را به حداکثر سود می‌رساند.

یک نظر در مورد این مطلب
  1. مطلب فوق العاده ای از نگاه بنده بود … مطلبی که هر کسی قادر به درک آن نیست حتی مدیران نوپای تازه تاسیس یک فروشگاه های اینترنتی … آنهایی که فکر میکنند راه اندازی و اداره یک فروشگاه اینترنتی تنها نیاز به چند کامپیوتر و لپ تاپ و میز و تلفن دارد !!!

نظر شما چیست؟