دوران طلایی رمزارزها به‌سر رسید؟

سقوط شدید در بازار ارزهای دیجیتال، نگرانی فراوانی را برای فعالان این حوزه فراهم آورده و آنها را در خصوص آینده نگران کرده است

بازار ارزهای دیجیتال روزگار خوبی را سپری نمی‌کند و از دوران اوج فاصله بسیار زیادی گرفته است.
اکنون قیمت بیت‌کوین به پایین‌ترین حد خود از سال 2020 رسیده و این موضوع نگرانی‌های فراوانی را درخصوص ارزهایی که قرار بود نقش پول آینده را بازی کنند، به‌وجود آورده است.
بیت‌کوین به‌عنوان ارزشمندترین ارز دیجیتال جهان که خود را به‌عنوان یک وسیله مبادله پایدار معرفی کرده بود، سقوط شدیدی کرد و بیش از 300 میلیارد دلار در اثر سقوط این ارز و سایر ارزهای دیجیتال به‌کلی پاک شد.

دنیای کریپتو در یک فروپاشی کامل قرار گرفته است که به‌صورت نمودارهای گرافیکی خطرات ارزهای دیجیتال آزمایشی و کنترل‌نشده را به‌خوبی نشان داد. حتی در شرایطی که افراد مشهور و غول‌های فناوری مانند ایلان‌ماسک درباره ارزهای دیجیتال صحبت کرده‌اند، کاهش شتابان ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتر نشان می‌دهد که در برخی موارد 2 سال، سود مالی می‌تواند یک شبه ناپدید شود.

صندوق پشتیبان رمزارز UST اعلام کرد تقریباً تمام بیت‌کوین موجود ذخیره خود معادل سه میلیارد دلار را در تلاش برای جلوگیری از سقوط این استیبل‌کوین خرج کرده است.

صندوق پشتیبان رمزارز UST اعلام کرد حدود 80 هزار بیت‌کوین جمع‌آوری شده‌اش که ارزشی حدود سه میلیارد دلار داشت را در تلاشی بی‌ثمر برای نجات این رمزارز فروخته است. بیت‌کوین ذخیره و پشتیبان رمزارز UST به‌حساب می‌آید.

رمزارز TerraUSD که به‌اختصار UST هم نامیده می‌شود، یک استیبل‌کوین (Stablecoin) یا رمزارز باثبات مانند تتر است. استیبل‌کوین‌ها نوعی از رمزارزها هستند که از روش‌های مختلفی برای ثابت نگه‌داشتن ارزش‌ آنها استفاده می‌شود. استیبل‌کوین‌ها نوسانات کمتری نسبت به سایر رمزارزها دارند و معمولا به یک دارایی ثابت وابسته هستند. قیمت این رمزارزها به رمزارزهای دیگر، فلزات گران‌بها و یا سایر دارایی‌ها مرتبط است.

با این حال استیبل‌کوین‌ها که قرار بوده وسیله مبادله مطمئن‌تری باشند، معمولا به دارایی‌های باثباتی مانند دلار آمریکا متصل می‌شوند و درنظر گرفته شده‌اند که در ارزش نوسان نداشته باشند. بسیاری از معامله‌گران از آنها برای خرید ارزهای دیجیتال دیگر استفاده می‌کنند. TerraUSD از حمایت شرکت‌های معتبر سرمایه‌گذاری خطرپذیر، از جمله Arrington Capital و Lightspeed Venture Partners برخوردار بود که ده‌ها میلیون دلار برای تامین مالی پروژه‌های مربوط به ارزهای دیجیتال ساخته‌شده براساس این ارز سرمایه‌گذاری کردند. کاتلین بریتمن، یکی از بنیانگذاران ارز دیجیتال «تزوس»، گفت: «این احساس کاذبی از امنیت به افرادی داد که ممکن است از این چیزها اطلاع نداشته باشند.» اما TerraUSD با پول نقد، خزانه‌داری یا سایر دارایی‌های سنتی پشتیبانی نمی‌شد. در عوض، پایداری فرضی خود را از الگوریتم‌هایی که ارزش آن را به یک ارز دیجیتال خواهر به نام لونا مرتبط می‌کردند، به‌دست آورد.

این ارز دیجیتال تقریبا تمام ارزش خود را از دست داد که بلافاصله تأثیر منفی بر TerraUSD داشت. همچنین با وحشت سرمایه‌گذاران، تتر، محبوب‌ترین استیبل‌کوین و محور معاملات ارزهای دیجیتال، نیز از یک دلار خود متزلزل شد. تتر قبل از بهبودی تا 0.95 دلار کاهش یافت. این نوسانات به سرعت توجه را در واشنگتن جلب کرد؛ جایی که استیبل‌کوین‌ها در رادار رگولاتورها قرار داشتند. پاییز گذشته، وزارت خزانه‌داری گزارشی منتشر کرد که در آن از کنگره خواست قوانینی برای اکوسیستم استیبل‌کوین‌ها تدوین کند.

این لحظه وحشتناک‌ترین وضعیت در ارزهای دیجیتال از زمان سقوط 80 درصدی بیت‌کوین در سال 2018 بود. اما این بار، کاهش قیمت‌ها تأثیر گسترده‌تری دارد، زیرا افراد و مؤسسات بیشتری این ارزها را در اختیار دارند. منتقدان گفته‌اند که این سقوط مدت‌ها به تعویق افتاده بود، درحالی‌که برخی از معامله‌گران شرایط هشدار و ترس را با شروع بحران مالی 2008 مقایسه کرده‌اند.

«دان دولف»، یک تحلیلگر که شرکت‌های رمزارز و فناوری مالی در گروه «میزوهو» را پوشش می‌دهد، در این خصوص گفت: «این مانند طوفان کامل است.»

براساس نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو (Pew)، در طول همه‌گیری بیماری کووید-19، مردم به سمت ارزهای دیجیتال هجوم بردند، به‌طوری که هم‌اکنون 16 درصد از آمریکایی‌ها صاحب این ارزها هستند که این رقم در سال 2015 تنها یک درصد بود. بانک‌های بزرگی مانند North Trust  و Bank of America  نیز همراه با صندوق‌های پوشش ریسک، برای کاهش بدهی سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال استفاده کردند.

سرمایه‌گذاران اولیه هنوز احتمالا در موقعیت ایده‌آلی هستند. اما کاهش سریع به‌ویژه برای سرمایه‌گذارانی که در زمان افزایش قیمت‌ها در سال گذشته، ارزهای دیجیتال خریداری کرده‌اند، بد بوده است.

سقوط ارزهای دیجیتال بخشی از عقب‌نشینی گسترده‌تر از دارایی‌های پرخطر بوده که ناشی از افزایش نرخ‌های بهره، تورم و عدم‌اطمینان اقتصادی ناشی از عملیات روسیه در اوکراین است. این عوامل به‌اصطلاح خماری همه‌گیر را تشدید کرده است که با بازگشت زندگی به حالت عادی در ایالات متحده شروع شد و به قیمت سهام شرکت‌هایی مانند زوم و نتفلیکس که در طول قرنطینه رشد می‌کردند، آسیب وارد کرد. اما کاهش ارزش ارزهای دیجیتال شدیدتر از سقوط گسترده‌تر در بازار سهام است. درحالی‌که  S&P 500امسال تاکنون 18 درصد کاهش داشته است، قیمت بیت‌کوین در همین دوره 40 درصد کاهش یافته است. تنها در یک هفته گذشته، بیت‌کوین 20درصد در مقایسه با کاهش 5 درصدی  S&P 500 سقوط کرده است.

مدت زمان فروپاشی بازار رمزارزها مشخص نیست. قیمت ارزهای دیجیتال معمولا از زیان‌های عمده به حالت قبل بازگشته است، اگرچه در برخی موارد چندین سال طول کشید تا به اوج‌های جدید برسد.

خاستگاه ارزهای دیجیتال به سال 2008 بازمی‌گردد، زمانی که شخصیتی پنهان به نام «ساتوشی‌ناکاموتو» بیت‌کوین را ایجاد کرد. ارز مجازی به‌عنوان یک جایگزین غیرمتمرکز برای سیستم مالی سنتی به تصویر کشیده شد. طرفداران بیت‌کوین به جای اتکا به دروازه‌بانانی مانند بانک‌ها برای تسهیل تجارت، ترجیح دادند که تراکنش‌ها را بین خود انجام دهند و هر یک را در دفتر کل مشترکی به نام بلاک‌چین ثبت کنند.

رهبران برجسته فناوری از جمله ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، جک دورسی، بنیانگذار توییتر و مارک آندریسن، یک سرمایه‌گذاربزرگ، این فناوری را درحالی‌که از یک کنجکاوی جدید به یک جنبش فرقه‌مانند تبدیل شد، پذیرفتند. ارزش ارزهای دیجیتال منفجر شد و دسته جدیدی از میلیاردرهای رمزارزی را به‌وجود آورد. سایر اشکال ارزهای دیجیتال، ازجمله اتر و دوج‌کوین، توجه عموم را به‌خود جلب کردند، به‌ویژه در این همه‌گیری، زمانی که پول نقد اضافی در سیستم مالی مردم را به تجارت روزانه برای سرگرمی سوق داد. قیمت ارزهای دیجیتال در اواخر سال میلادی گذشته به اوج خود رسید و از آن زمان با افزایش نگرانی‌ها نسبت به اقتصاد، کاهش یافته است.