Home فناوری در صنایع سلامت جراحی قلب با کمک شبیه سازی اعضای بدنتصور کنید که جراحان قبل از انجام دادن اعمال جراحی سخت، برای تمرین آن را به‌صورت مجازی بر روی بدن شبیه‌سازی‌شده‌ی بیمار انجام دهند. یا ورزشکاران حرفه‌ای حرکات تمام عضلات خود را بعد از پایان مسابقه بر روی فیلم سه‌بعدی مورد برسی قرار دهند.

حال که بایودیجیتال، مدل‌سازی سه‌بعدی بدن، قرار است نرم‌افزار میانجی خود را وارد بازار کند، این کار امکان‌پذیر است.

در طول دو سال گذشته، استارتاپ نیویورک با همکاری نزدیک با بیش از دویست سازمان مختلف از تمام شاخه‌های بخش سلامت، سعی کرده است که مدل سه‌بعدی بدن که شامل ۷۰۰۰ مدل دست‌ساز است را بسازد.

موسسه‌ی ملی بهداشت برای تهیه‌ی نقشه‌ی باکتری در بدن از بایودیجیتال استفاده می‌کند. بنیاد غیرانتفاعی مای فیس که به بیمارانی که مشکلات سر و صورت دارند خدمات‌رسانی می‌کند، با کمک گرفتن از مدل مجازی انسان به پزشکانی از سراسر دنیا این امکان را می‌دهد که عمل بر روی کام شکافته را از راه دور آموزش ببینند.

بنیان‌گذار بایودیجیتال فرانک اسکولی می‌گوید: “در ۱۵ سال گذشته ما شاهد تأثیر شگرف فناوری سه‌بعدی بر روی بازی‌های کامپیوتری بوده‌ایم، در چند سال گذشته هم شاهد این تأثیر بر روی مرورگرهای جغرافیایی و جهت‌یابی بر روی زمین هستیم.” او این‌گونه ادامه داد: “استفاده از این فناوری در هیچ بخش دیگری مانند کار بر روی نشان دادن بدن انسان منطقی به نظر نیم رسد.”

بایودیجیتال مانند گوگل مپ برای بدن انسان است. همان‌طور که استارباکس برای راهنمایی شما به نزدیک‌ترین شعبه‌ی خود،  گوگل مپ را در نرم‌افزار و سایت پایگاه اینترنتی خود ادغام کرده است، شرکت‌های مرتبط با بخش سلامت هم می‌توانند نرم‌افزار رابط بایودیجیتال را با اطلاعات سلامت خود ادغام کنند.

در حال حاضر ماونت ساینای و دیگر بیمارستان‌های آموزشی در حال استفاده از انسان بایودیجیتال برای آموزش جراحان خود هستند. این جراحان تمرینات خود را علاوه بر اجساد، بر روی مدل سه‌بعدی انسان نیز انجام می‌دهند.

بایودیجیتال، مدل‌سازی سه‌بعدی بدن

اسکولی در توضیحات خود گفت: “شما به‌واقع می‌توانید به درون قلب رفته و درحالی‌که ضربان را تغییر می‌دهید، تپش آن را مشاهده کنید. و یا با تغییر نور، تغییر اندازه‌ی مردمک چشم را ببینید.”

بااینکه این آموزش برای پزشکان ضروری است، اما بسیاری از بیماران هم می‌خواند بفهمند که در بدنشان چه می‌گذرد.

با توجه به گزارش اخیر پی ای دبلیو، ۷۲ درصد کاربران اینترنت مطالبی درباره‌ی بهداشت و سلامت را طی دوازده ماه گذشته جستجو کرده‌اند. ۷۷ درصد از این گروه درباره سلامتی از گوگل یا دیگر موتورهای جستجو برای مشاوره گرفتن از پزشک آنلاین کمک گرفته‌اند.

اسکولی گفت: “وقتی‌که مردم به پزشکان اینترنتی و یا ویکی‌پدیا رفته و درباره‌ی ایست قلبی خود مطلب می‌خوانند، تنها کاری که می‌توانند بکنند خواندن مطلب و یا دیدن ویدیو است.” او ادامه داد: “اما حالا دیگر بیماران می‌توانند با این موضوع ارتباط برقرار کنند، کاملاً درگیر موضوع شده و تجزیه‌وتحلیل کاملی داشته باشند.”

یک نظر در مورد این مطلب

نظر شما چیست؟