Home نگاه خبرگان تا ده سال آینده دیگر به دکترها نیاز نخواهیم داشت؟! 

ویوک وادوا یکی از افراد راک سنتر برای اداره امور شرکتی در دانشگاه استندفورد است. او مدیر تحقیقات راک سنتر برای کارآفرینی و تحقیقات تجاری‌سازی در دوک بوده و فرد شناخته‌شده‌ای در دانشگاه سینگیولارتی می‌باشد. مناصب قبلی او در دانشگاه حقوق هاروارد، دانشگاه برکلی کالیفرنیا و دانشگاه اموری بود.

نظر برجسته او در مورد آینده صنعت پزشکی:

”یکی از چیزهایی که به تازگی نگرانم کرده‌ است، این واقعیت است که در حال دیدن تغییراتی هستم در مقیاسی که قبلا غیر قابل تصور بود و در حال اثر گذاشتن بر روی صنایع زیادی است. به هر صنعتی که نگاه کرده‌ام روند حرکت به سمت دگرگونی شدیدی در آن است. به خدمات بهداشتی نگاه کنید. اپل در حال به دست گرفتن سکان در این بخش است. آن‌ها به نحوی پلتفرم سلامت خود را اعلام کرده‌اند. تمام دستگاه‌های حسگردار جدید که در حال فراگیر شدن هستند و کنترل فشار خون، میزان اکسیژن خون، ضربان قلب دمای بدن و میزان فعالیت را به عهده دارند و به زودی میزان گلوکوز خون و اندام‌های داخلی را نیز کنترل می کنند. می‌خواهند تمام این اطلاعات در پلیتفرم اپل بارگزاری شود. فکر می‌کنید گوگل، مایکروسافت یا سامسونگ عقب خواهد ماند؟ همه در حال فعالیت کردن هستند.
به زودی وقتی که همه‌ی این اطلاعات را داشته باشیم، می‌توانیم صنعت بهداشت و درمان را دگرگون کنیم. چون می‌توانیم پیش‌ بینی کنیم که چه زمانی فردی بیمار خواهد شد. هوش‌ های مصنوعیِ درمانگری خواهیم داشت که قبل از بیماری به ما هشدار داده و برای بهتر شدن، ما را راهنمایی خواهند کرد. مشکل دکتر‌ها این است که اطلاعات آزمایش‌های پزشکی بسیار پیچیده بوده و در مواردی مانند سرطان ها نمی‌توان آنها را تشخیص داد. من چندتایی را دیده ام. آنها به شدت پیچیده هستند.
به آن اطلاعات ژنوم را هم اضافه کنید. هزینه‌ی تعیین ترادف ژنوم انسانی در ۱۵ سال گذشته ۱۰۰۰ دلار کاهش یافته است. این طور که پیش می‌رویم هزینه‌ی تعیین ترادف به صفر خواهد رسید. یعنی ژنوم همه‌ی ما تعیین خواهد شد و اگر این را با اطلاعات حسگرهای پزشکی و اطلاعاتی که در سیستم ابری ذخیره کرده ایم جمع کنیم، انقلابی در صنعت درمان خواهیم داشت. دیگر به دکترها برای توصیه های روزمره‌ی پزشکی نیازی نخواهیم داشت. رابات‌های جراحی خواهیم داشت که جراحی‌های پیچیده را انجام می‌دهند. در پنج تا ده سال آینده حرفه‌ی پزشکی از این جریان متاثر شده و صنعت درمان و داروی امروزی عوض خواهد شد.“

یک نظر در مورد این مطلب

نظر شما چیست؟