تاثیر متاورس چقدر می‌تواند مهم باشد؟

تاریخ سرشار از ایده‌های انقلابی است که محقق نشده‌اند تا تحقق آن‌ها بیشتر از انتظار زمان برده است. آیا متاورس محقق می‌شود و در این صورت چه تاثیری بر جهان خواهد نهاد؟

متاورس می‌تواند تمام ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. این جهان می‌تواند به صورت بالقوه به صورت مکملی برای فعالیت‌های روزمره ما باشد و امکانات جدیدی ایجاد کند.

با وجود تمام پیشرفت‌های فناوری هوش مصنوعی در دو دهه گذشته که امروز بدیهی به نظرمی‌رسد، بیش از 80 سال طول کشید تا هوش مصنوعی به بلوغ برسد؛ مفهومی که به طور رسمی در طول جنگ جهانی دوم پدید آمد. متاورس احتمالاً متفاوت خواهد بود،هرچند در مراحل ابتدایی است و با حالت بالقوه نهایی خود فاصله دارد، فناوری زیربنایی آن از قبل ساخته شده است. برای کاربران آنچه متاورس در حال حاضر ارائه می‌کند، عادی است  و البته برای آنچه در پی خواهد آمد هیجان دارند. اما مهمتر از همه است که اولین‌هایی که با متاورس سازگار می‌شوندف شانس آن‌را دارند که خود را با سرعت تحولات آن وقف دهند.متن پیش‌رو ترجمه و خلاصه‌ای است از متنی است که توسط «مکینزی اند کامپنی» درباره تولید ارزش در متاورس منتشر شده است. مکینزی اند کامپنی (McKinsey & Company) معتبرترین شرکت مشاور مدیریت جهانی است که در سال 1926 توسط « جیمز او مکینزی» استاد دانشگاه شیکاگو تاسیس شده است.

تاثیر احتمالی 5 تریلیون دلاری

چند سال پیش میزان سرمایه گذاری در هوش مصنوعی تا 10 میلیارد دلار تخمین زده می‌شد و در حال حاضر به 93 میلیارد دلار رسیده است. بر این اساس انتظار می‌رود، ارزش اقتصادی متاورس به طور تصاعدی افزایش یابد که این افزایش تحت تاثیر عوامل متعددی است؛ جذابیت آن به جنسیت محدود نیست، جغرافیا و نسل ها را در بر می گیرد، مصرف کنندگان آماده هستند تا در دارایی های دیجیتال هزینه کنند (و در حال حاضر این کار را انجام می دهند) و آماده پذیرش فناوری های جدید هستند، شرکت ها به شدت در توسعه زیرساخت‌های متاورس سرمایه گذاری می‌کنند و برندهایی که متاورس را آزموده‌اند، بازخورد مصرف کنندگان را مثبت گزارش می‌کنند. این مجموعه از عوامل ارزش اقتصادی بالقوه و قابل توجهی رابه  متاورس می‌بخشد. در حالی که برآوردها بسیار متفاوت است، ما پیش‌بینی می‌کنیم که ممکن است تا سال 2030 تا 5 تریلیون دلار ارزش افزوده تولید کند. بر اساس رویکرد پایین به بالا و نگاهی به موارد استفاده مصرف‌کننده و سازمان‌ها که از بحث و گفتگو با حدود 20 کارشناس داخلی و خارجی برآورد ما از تأثیر بالقوه متاورس تا سال 2030، مرتبط ترین موارد استفاده متاورس در طول دهه آینده شناسایی شد. سهم کلی شرکت‌های فناوری اطلاعات از هزینه های اختصاص داده شده به این موارد استفاده از متاورس تخمین زده شده و در شرایط دشوار مورد آزمون قرار گرفت. به طور خلاصه، پیش‌بینی ما بهترین برآورد با توجه به سطوح بسیار بالای عدم قطعیت فنی، نظارتی و اجتماعی است.

پیامدهای بالقوه برای بخش کسب و کار

با توجه به گستردگی استفاده و کاربردهای بالقوه و میزان سرمایه گذاری شرکت‌های بزرگ فناوری، سرمایه گذاری خطرپذیر، و شرکت ها و برندها در حال ظهور، متاورس به عنوان بزرگترین فرصت رشد تازه برای چندین صنعت در دهه آینده در نظر گرفته می‌شود. صنایع در حال حاضر در حال اجرای گام‌های ابتدایی متاورس هستند، اگرچه بیشتر تلاش ها تا به امروز حول محور بازاریابی، یادگیری و توسعه کارکنان، جلسات مجازی، رویدادها یا کنفرانس ها و طراحی محصول است و اطلاعات بیشتری هم از نجوه آزمون وخطای شرکت‌ها در متاورس وجود داد که تعدادشان زیاد است. در ادامه نحوه استفاده پنج صنعت را متاورس را بررسی می کنیم. پوشاک، مد و خدمات تجملی، کالاهای بسته بندی مصرفی، خدمات مالی، خرده فروشی، و مخابرات، رسانه و فناوری. سپس پیامدهای اجتماعی گسترده‌تر و تأثیر بالقوه درازمدت متاورس چه مثبت و منفی را بررسی خواهیم کرد. این صنایع از جمله صنایعی هستند که به احتمال زیاد از متاورس هم برای مصرف‌کنندگانشان و هم برای خرید و فروش گسترده استفاده خواهند کرد، این همان جایی است که ما معتقدیم می‌تواند در زنجیره ارزش تأثیر بگذارد.

اگر مشارکت در متاورس شتاب بیشتری بگیرد، شرکت‌های خدمات مالی بیشتر و بیشتری باید بین سرمایه‌گذاری ومقیاس ورود، یعنی ایجاد یک موقعیت حداقلی یا انجام هیچ کاری تصمیم بگیرند

در ادامه چهار مدل  استفاده بررسی شده است. نخست، مدل‌های کسب‌وکار جدید و منابع درآمدی که نفوذ بیشتر شرکت را به بازارها پیش‌بینی می‌کنند. به عنوان مثال می توان به خرده فروشانی اشاره کرد که از متاورس به عنوان پیشران فروش محصولات فیزیکی استفاده می کنند. سپس اقداماتی قرار دارد که موجب بهره وری و همکاری بهتر و هزینه‌های کمتر خواهد شد. به عنوان مثال، در بخش فناوری، ممکن است یک شبکه دیجیتال کارآمد از مراکز داده باشد که به طور همزمان در چند نقطه وجود دارد. در گام بعد فعالیت‌هایی است که در آن شرکت‌ها با برندسازی جذاب‌تر، بازاریابی و فعالیت‌های مبتنی بر تجربه کاربری میتوانند خودشان را بهتر معرفی کنند. به عنوان مثال، مؤسسات مالی شعبه هایی را در متاورس ایجاد کردند که منجر به تعامل همه جانبه به مشتریان شده است. در آخر هم محصولات و خدمات جدیدی که کشف و شهود یکپارچه با خرید و جست وجوی پس از خرید برای تولیدکنندگان را ارائه می‌کند. این می‌تواند به معنای محصولات کاملاً شخصی‌شده با لایه واقعیت افزوده/مجازی باشد، مانند سفارش شخصی وخرید وسایل نقلیه و دستگاه‌های دیجیتالی. از میان تمام محرک‌های بالقوه تأثیر اقتصادی متاورس، تجارت الکترونیک بزرگترین آن‌ها است. ما تخمین می زنیم که این تاثیر تا سال 2030 احتمالا به  چیزی بین 2 تریلیون تا 2.6 تریلیون دلار برسد، تحقق این تخمین بستگی به این دارد که آیا یک مورد پایه یا مثبت برای توسعه متاورس تحقق یافته باشد.

پوشاک، مد، و تجملات

نتایج بررسی ونظر‌سنجی نشان می‌دهد، خریداران در حال حاضر بیشتر وقت خود را در روز در صفحه نمایش دیجیتال می‌گذرانند برای افزایشاین زمان در متاورس تمایل نشان می‌دهند. آیا این جا همان جایی است که آن‌ها برای خرید مد و لباس و پوشیدنش دنبال آن هستند؟ نشانه ها امیدوار کننده است. هفته مد متاورس در «دیسنترالند» در ماه مارس 2022 بسیار بیشتر از هر رویداد مد دیجیتالی پیش از خود مورد توجه اهالی این صنعت قرار گرفت و برندها و خالقان متنوعی از جمله مشهورترین‌های جهان را به خود جلب کرد، اگرچه برخی از بازیگران برجسته صنعت مد هم در آن غایب بودند. این تجربه مبتنی بر بلاک چین در دیسنترالند به عنوان NFT فروخته شد و سپس به عنوان مد دیجیتال خریداری و به عنوان NFT استفاده شد. در سال 2000، برخی بر این باور بودند که تجارت الکترونیک هرگز نمی تواند یک تجربه جذاب باشد، اما امروزه درک عمیق‌تری وجود دارد که جهان دیجیتال می‌تواند تجارب مشتریان را بهبود بخشد. اگر تجمل بخشی از یک جامعه باشد، متاورس پتانسیل افزایش آن را دارد. «رابرت تریفوس»، معاون اجرایی و مدیر بازاریابی گوچی، در گزارش اخیر ما با عنوان وضعیت مد در 2022» اینچنین می‌گوید: «احتمالا تمایل افرادی برای این‌که  خود را در دنیای مجازی با یک محصول مجازی، [از طریق] یک شخصیت مجازی ابراز کنند، دست کم گرفته می‌شود. این ایده که همه چیز باید فیزیکی باشد به سرعت روبه افول است.» به دلیل توانایی صنعت مد برای حضور همزمان هم به صورت مجازی و هم فیزیکی، ما معتقدیم که در خط مقدم تغییرمناسبات واقعی به متاورس قرار خواهد گرفت. بسیاری از برندها در حال حاضر از این فرصت برای راه اندازی لباس‌های مجازی استقبال می‌کنند تا از اشتهای روزافزون مصرف کنندگان خود برای ایجاد هویت دیجیتال بهره ببرند. مصرف کنندگان ارزش منحصر به فرد مد را از طریق این جهان دیجیتال درک خواهند کرد؛ جایی که خلاقیت، مقام، انحصار و مهمتر از همه ابراز وجود نقش اساسی برای همه کاربران دارد. در واقع، حدود 70 درصد از مصرف کنندگان آمریکایی می گویند هویت دیجیتالی آنها به اندازه هویت واقعی آنها مهم است، به همین دلیل است که مد یکی از صنایعی است که شاید منحصربه‌فردترین موقعیت را برای شکل دادن به متاورس داشته باشد. این از لحاظ تجاری نیز منطقی است: بازار پوسته‌ها در صنعت بازی (افزودنی‌های گرافیکی که میتوانند ظاهر شخصیت‌ها را در بازی تغییر دهند) در سال 2020 به حدود 40 میلیارد دلار رسید، و راه انداختن مجدد این پلت‌فرم می‌تواند متاورس را به بزرگ‌ترین فرصت رشد برای مد پس از تجارت الکترونیکی را بدل کند. «ایرنه ماری سیلیگ» یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت «آنام ایکس‌آر» به ما می‌گوید: «رفتار مصرف کننده تا حد زیادی به سمت پذیرش شخصیت های دیجیتال تغییر کرده است، با این حال بسیاری از برندها هنوز راه حلی ارائه نکرده اند، مثلاً لباس.»

برگزاری جلسات مجازی کاری تنها یکی از کاربردهای بسیار بدیهی و ابتدایی متاورس است. متاورس به شکل واضحی بر نحوه کسب و کار هم تاثیر خواهد گذاشت.

چشم انداز آینده چیست؟

برای صنعت مد شاید گام بعدی ایجاد پلتفرم‌ها و جهان‌های مجازی مخصوص به خودشان باشد، با پذیرش این ریسک که خطر پراکندگی بیشتر و مشکلات مربوط به قابلیت همکاری بین جهان مختلف متاورس را به همراهخواهد داشت. با این حال تاکنون، شرکت‌ها راه‌های ارزانی را برای ورود به این فضا انتخاب کرده‌اند. یک استثناء، شرکت‌های فعال مجازی مانند «فابریکانت» است که قبلاً با شرکت‌های پوشاک مختلفی از جمله آدیداس، «آندر آمورد» و « تامی هیلفایر» شریک شده است و با برندهای مد معروف از جمله اچ اندام همکاری کرده است که در صدد راه‌انداز ی یک جهان متاورس مخصوص مد است. با این حال همانطور که وب 2.0 و رسانه های اجتماعی جانشین بازاریابی آفلاین بودند، ابتکارات مجازی در متاورس فقط نسل جدیدی از ابزارهای تبلیغاتی آینده است. با این حال چشم انداز متاورس به ویژه برای مارک‌هایی که مدل های کسب و کارشان عمیقاً در مصرف فیزیکی ریشه دارند چالش برانگیز است. آن‌ها فعلا در حال بررسی تجربیات مجازی به عنوان ابزار تبلیغاتی هستند. در آینده خواهیم دید که آیا آن‌ها برهمین تبلیغات متمرکز می‌مانند، یا به سوی راه اندازی محصولات مجازی متمایز از محصولات فیزیکی متمایل خواهند شد.

آینده خدمات مالی

در بخش خدمات مالی هم آینده آبستن تغییرات زیادی مبتنی بر متاورس خواهد بود. از آنجایی که متاورس به طور بالقوه سهم بیشتری از تعاملات روزمره انسانی را به خود اختصاص می دهد، نسخه های دیجیتالی خدمات بانکی پیچیده‌تر مبتنی بر متاورس می‌توانند برای خدمت به کاربران پدید آیند. از جمله مثال‌ها می‌شود به موارد زیر اشاره کرد؛ خدمات بانکی ادغام شده برای دارندگان کیف پول در متاورس مانند مدیریت پول چند ارزی از طریق یک کیف پول، خدمات پشتیبان برای امور مالی مانند وام مسکن مجازی املاک و مستغلات و انبارداری. خدمات سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های متاورس، مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاص در متاورس، بهبود تعامل با مشتری، مانند آموزش مبتنی  بر اهدای اعتبار بازی سازی شده (بازی سازی یا گیمیفیکیشن به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن در فرآیندی شبیه بازی برای رسیدن به هدف خاص استفاده می‌شود. این اهداف می‌توانتد آموزش، گردآوری اطلاعات و یا درگیر کردن بیشتر مشتریان با کسب و کار باشد.) و تجارب وفاداری منحصر به فرد برای هر شخص و آخرین مورد مالی سازی همه چیز است. از آنجایی هر روز کاربردهای دارایی‌های دیجیتالی بیشتری در زمینه متاورس پیدا می‌شو، کاربردهایی مانند استفاده به عنوان وثیقه برای وام‌ها محتمل است و البته رشد در این موارد استفاده به میزان پذیرش متاورس بستگی دارد. نکته مهم این است که ارزش و راحتی خدمات مالی در متاورس باید از کاربرد فعلی خدمات آنلاین بیشتر باشد. اگر مشارکت در متاورس شتاب بیشتری بگیرد، شرکت‌های خدمات مالی بیشتر و بیشتری باید بین سرمایه‌گذاری ومقیاس ورود، یعنی ایجاد یک موقعیت حداقلی یا انجام هیچ کاری تصمیم بگیرند. این تصمیمی است که به چهار عامل بستگی دارد: تمایل به شرط بندی روی ارزش آینده متاورس؛ استعداد، ظرفیت و قابلیت توسعه؛ مقیاس مشتریان بالقوه متاورس و ارتباط با پایگاه مشتری‌های فعلی و آینده و میزان تناسب چشم انداز متاورس با استراتژی و فرهنگ یک شرکت و کارکنان آن. با توجه به این موارد، وارد شدن و نشدن به متاورس نیز یک انتخاب استراتژیک است.

آینده فن‌آوری

همچنین متاورس فرصت بزرگی را برای شرکت های فناوری است، چه آن‌هایی که وجود دارند و چه هنوز به وجود نیامده‌اند. پیامدهای بالقوه گسترده تری اما در راه است، چون برخی نیات و کارهای ما پیامد‌های گسترده‌ای در پی دارند. به همین جهت همه کسانی که در این اقدانات ذینفع هستند، باید به پیامدهای گسترده‌تر اقدامات خود توجه داشته باشند و حداقل تجربه نسل‌های گذشته جامعه آنلاین و سازندگان پلتفرم را مد نظر قرار دهند تا بتوانند نقشه‌ای به سمت یک تجربه اخلاقی، ایمن و فراگیر تعریف کنند. در حقیقت وقتی از متاورس صحبت می‌کنیم، هدف نباید ساختن شبکه اجتماعی دیگر باشد، بلکه باید ساختاری در مقیاس اجتماعی باشد که مردم را در اولویت قرار دهد. در واقع بیشتر چیزهایی که در مورد متاورس از منابع علمی تخیلی می‌خوانیم، بیشتر از آن‌که یه آرمانشهر را تصویر کند، تصویری نابسامان ارائه می‌کند. کنیم. «کتی هاکل» مسئول ارشد متاورس و یکی از بنیانگذاران شرکت «جورنی»، به پادکست «مکنیزی ات‌د ادج» می‌گوید:« ما نمی‌خواهیم از واقعیت بگریزیم، در عوض باید آن (متاورس) را با محتوای مجازی و تجربیاتی که می‌تواند باعث رضایت‌بخش‌تر شدن چیزها شود پر کنیم تا ما احساس ارتباط بیشتری با عزیزانمان، کارآمدی بیشتر و  شاد بودن در محل کار داشته باشیم.»