Home فناوری در صنایع سلامت افزایش سلامت با هک کردن مغز و ایمپلنت های مغزیافزایش سلامت با هک کردن مغز

حالا دیگر مغز انسان تبدیل به مرکز توجه بخش فناوری شده است. انواع جدیدی از هک کننده‌های سیستم عصبی در حال پیدا کردن روش‌هایی برای گرفتن و تغییر امواج مغزی هستند. آن‌ها این کار را برای افزایش سلامتی و در صورت امکان برای کمک به افرادی انجام می‌دهند که دارای معلولیت‌های شدید هستند.

در نمایشگاه سی‌ای‌اس در لاس‌وگاس، تعدادی اختراع به نمایش گذاشته‌شده است. در این محل دانشمندان رایانه و متخصصان زیست‌پزشکی راه‌هایی را برای ورود به سیگنال‌های مغزی و استفاده آن را نشان داده‌اند.

افزایش سلامت با هک کردن مغز

افزایش سلامت با هک کردن مغز

۱۰ زیست-هک که باعث تقویت کردن انسان‌ها، گیاهان و غذاها می‌شود

دستمال‌سر «کنترل‌کننده‌ی فکر» که به‌وسیله‌ی استارتاپ برِین‌کو به نمایش گذاشته‌شده است می‌تواند به‌خوبی سیگنال‌های مغزی را هک کند. این دستگاه کاربردهای زیادی دارد؛ از کمک کردن به افزایش تمرکز تا مشخص کردن بیماری‌ها، کنترل ابزارهای هوشمند منزل و حتی کنترل اعضای مصنوعی بدن.

شرکت ژنچوان لی که در بوستون مستقر است گفت این دستگاه: «امواج مغزی را به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند.»

افزایش سلامت با هک کردن مغز

افزایش سلامت با هک کردن مغز

کنترل ذهنی! فناوری‌های برتر کنترل مغز

در سی‌ای‌اس، برین‌کو نشان داد که چگونه یک فرد می‌تواند با استفاده از این دستمال‌سر یک دست مصنوعی را کنترل کند. این دستگاه می‌تواند زندگی معلولان و افرادی که یکی از دست‌ها یا پاهایشان را ازدست‌داده‌اند را متحول کند.

لی گفت: «از این سیگنال‌ها می‌توان برای کنترل اشیائی مانند دست مصنوعی استفاده کرد. شما می‌توانید صرفاً با تمرکز بر روی آن، آن‌ها را روشن یا خاموش‌کنید.»

این دستگاه به‌وسیله‌ی دانشمندانی از هاروارد و « نوروفیدبک» از موسسه‌ی فناوری ماساچوست طراحی شد. این دستگاه به‌منظور کمک کردن به افرادی برای کنترل امواج مغزی برای کارهایی گوناگون طراحی‌شده است. پیش‌بینی می‌شود که این دستگاه تا پایان سال به قیمتی کمتر از ۱۵۰ دلار وارد بازار شود.

لی معتقد است که این دستگاه می‌تواند به افرادی با مشکل اختلال بیش فعالی هم کمک کند چون: « به شما یاد می‌دهد تا دقت و تمرکز خود را افزایش دهید.»

افزایش سلامت با هک کردن مغز

افزایش سلامت با هک کردن مغز

برای اولین بار کنترل مغز انسان توسط انسانی دیگر انجام شد

پروژه‌ی مشابه دیگری توسط شرکتی نیویورکی با نام اوپن‌بی‌سی‌آی (که مخفف رابط کاربری رایانه-مغزِ متن‌باز است) به دنبال ساختن پلتفرمی برای کاربرد فناوری در زمینه‌ی سلامت و بهداشت، آموزش و دیگر بخش‌ها است.

اوپن‌بی‌سی‌آی از یک کلاهِ چاپِ سه‌بعدی شده استفاده می‌کند که امواج مغزی را از بخش‌های مختلف مغز می‌گیرد.

کانر روسومانو، مدیر اجرایی اوپن‌بی‌سی‌آی گفت: «این ابزار می‌تواند برای ارتباط برقرار کردن بیماران اِی‌اِل‌اِس یا افرادی که دچار فلج کامل هستند کمک‌کننده باشد.»

این فناوری توانایی ورود به بازار اعصاب را دارد. بازاری که محصولات و خدماتی که بر پایه‌ی پاسخ‌های حسی و ادراکی هستند را امتحان می‌کند.

افرایش سلامت با هک کردن مغز

افزایش سلامت با هک کردن مغز

ایمپلنت‌های مغزی به‌منظور حرکت دادن بازوهای روباتیک

استارتاپ لوکسید از کره‌ی جنوبی از هدستی رونمایی کرد که امواج مغزی و حرکت چشم را ره‌گیری می‌کند. آن‌ها معتقدند که این کار اطلاعات دقیق‌تری را از مغز به دست می‌آورد.

الکس چانگ، مدیر ارشد بازرگانی لوکسید گفت: «هیچ ابزار دیگری که من از آن اطلاع دارم این دو کار را باهم ترکیب نکرده است،» او در ادامه گفت که بااتصال این هدست به رایانه، «شما می‌توانید با حرکت چشمِ خود صفحه را بالا یا پایین برده و با پلک زدن، کلیک کنید.»

افزایش سلامت با هک کردن مغز

نظر شما چیست؟