Home فناوری در صنایع مواد غذایی و کشاورزی از بین بردن علف‌های هرز با فناوری سبزفناوری سبز، علف‌های هرز را بدون مواد شیمیایی از بین می‌برد

اگرچه روش‌های «سازگار با محیط‌زیست» زیادی برای کنترل علف‌های هرز وجود دارند اما مزرعه‌داران مزارع ارگانیک اغلب از روشی که بیشتر ما در حیات خانه‌مان از آن استفاده می‌کنیم یعنی «کندن علف‌های هرز با دست» استفاده می‌کنند. هرچند به لطف فرایند به نسبت جدید «وجین کردن ساینده» دیگر احتیاجی به این کار نیست. به کمک این روش فرایند وجین کردن و کود دادن به محصولات در یک مرحله انجام می‌شود.

روش وجین کردن ساینده اولین بار چند سال پیش معرفی شد. بر اساس این روش جوانه علف‌های هرز «ساب‌پاشی» می‌شوند یعنی تعداد زیادی نخاله‌های ارگانیک به کمک جریان باد شدیدی که به کمک یک کمپرسور تولید می‌شود با سرعت مافوق صوت به جوانه‌های علف هرز برخورد کرده و آنها را از ریشه درمی‌آورند. در تست‌های میدانی که اخیراً توسط تیم تحقیق به سرپرستی ساموئل ورتمن- متخصص بوم‌شناسی کشاورزی در دانشگاه ایلینویز- انجام گرفته، مشخص شده است که این روش تا حد زیادی مؤثر است.

این روش در مورد محصولات نشاء زده شده به همراه ورق‌های «مالچ پلاستیکی» بهتر عمل می‌کند زیرا گیاهان اصلی در مقایسه با علف‌های هرز، بزرگتر و بالغ‌تر هستند. زمانی که جوانه‌های علف هرز سر از خاک درمی‌آورند به کمک جریان باد همراه نخاله‌های ارگانیک از بین می‌روند.

نخاله‌های ارگانیک می‌توانند تقریباً از هر ماده ارگانیکی مانند پوست بادام، پوست گردو، چوب ذرت و یا سایر ضایعات کشاورزی ساخته شوند. البته همانطور که تیم دانشگاه ایلینویز ذکر کرده است، می‌توان از کودهایی مانند دانه سویا نیز استفاده کرد. استفاده از موادی مانند دانه سویا به کشاورزان این امکان را می‌دهد تا وجین کردن علف‌های هرز و کوددهی را در یک مرحله و به صورت همزمان انجام دهند.

در آزمایش دانشگاه ایلینویز گوجه‌فرنگی و فلفل به هنگام این فرآیند دچار کمی آسیب‌های سطحی شدند اما میزان محصول‌دهی آنها در اثر این آسیب‌ها کاهش پیدا نکرد. همچنین میزان تولید محصول آنها به این روش همانند میزان باردهی در هنگام وجین کردن علف‌ها با دست بود. این میزان محصول‌دهی، ۳۳ تا ۳۴ درصد بیشتر از زمانی بود که اصلاً کنترل علف‌های هرز انجام نگرفته بود.

نخاله‌های ارگانیک به کمک یک ساب‌پاش که به یک کمپرسور هوا متصل شده و پشت یک تراکتور بسته شده است به علف‌های هرز پاشیده می‌شوند. هرچند ورتمن و تیمش یک وسیله اختصاصی برای این کار طراحی کرده‌اند که در حال حاضر مراحل تست خود را می‌گذراند.

نظر شما چیست؟