Home نگاه خبرگان آینده مشاغل در گرو انقلاب صنعتی چهارمنتایج تحقیقی که اخیراً در داوس منتشر شد، ادعا دارد که تغییرات شدید بازار کار شامل افزایش ربات‌ها و هوش مصنوعی به کاهش ۵٫۱ میلیون شغل طی پنج سال آینده در ۱۵ کشور منجر خواهد شد و در این میان زنان بیشترین ضربه را از این کاهش مشاغل خواهند خورد. آیا آینده مشاغل در گرو انقلاب صنعتی چهارم است؟

پیش‌بینی «مجمع جهانی اقتصاد» که نشست سالانه خود را در سوئیس برگزار کرد نشان می‌دهد که ۷٫۱ میلیون شغل از بین خواهند رفت و در مقابل دو میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد. زنان بازنده اصلی این میدان خواهند بود زیرا مشاغل آنها اغلب جزء مشاغل با رشد پایین یا مشاغل با زمینه‌های رو به افول مانند فروش و امور دفتری است.

آینده مشاغل در گرو انقلاب صنعتی چهارم - فردانما - نگاه خبرگان (۴)

در این بازار کار رو به افول، دو دسته مشاغل -که هم توسط زنان و هم توسط مردان انجام می‌شوند- بیشتر متضرر خواهند شد، اول امور اداری و دفتری و دوم مشاغل ساخت و تولید. در حالی که طی پنج سال آینده مردان به ازای هر فرصت شغلی جدید شاهد از بین رفتن سه شغل خواهند بود، زنان به ازای هر شغل جدید، باید منتظر از دست رفتن پنج فرصت شغلی باشند. تیم تحقیقاتی ادعا می‌کند در حالی که «انقلاب صنعتی چهارم» در صنایع مختلف و مشاغل گوناگون تأثیر خواهد گذاشت، زنان و مردان را به شیوه‌ای متفاوت متأثر خواهد کرد. بسیاری از این تغییرات پتانسیل کاستن از شکاف جنسیتی در مشاغل را دارند. برای مثال «خانه‌داری» که همچنان در اکثر جوامع به عنوان مسئولیت اصلی زنان محسوب می‌شود، می‌تواند بیشتر مکانیزه و خودکار شود و به زنان این امکان را بدهد تا مهارت‌های خود را در جای دیگر به صورت بهتری به کار گیرند.

آینده مشاغل در گرو انقلاب صنعتی چهارم - فردانما - نگاه خبرگان (۲)

این گزارش نشان می‌دهد که فناوری مدرن از طریق خودکارسازی، صنایع مختلفی از ساخت و تولید گرفته تا سلامت و خدمات بهداشتی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

با توجه به پیش‌بینی سازمان بین‌المللی کار (از اجزای سازمان ملل متحد) مبنی بر بیکاری ۱۱ میلیون نفر تا سال ۲۰۲۰، حجم بیکاری و از دست رفتن فرصت‌های شغلی نگران کننده است.

آینده مشاغل در گرو انقلاب صنعتی چهارم - فردانما - نگاه خبرگان (۱)

۱۵ اقتصاد بزرگی که در این تحقیق مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، حدوداً ۶۵ درصد نیروی کار جهان را تشکیل می‌دهند. جهت جلوگیری از بروز بدترین حالت ممکن- تغییرات تکنولوژیک به همراه کمبود نیروی کار ماهر، بیکاری گسترده و افزایش نابرابری- ارتقای مهارت‌های کارکنان فعلی دارای اهمیت بسیار زیادی است.

طبق آخرین یافته‌های حاصل از پیمایشی که بر روی مدیران استراتژی و کارکنان انجام گرفته، مشخص شده که دو سوم از این کاهش نیرو در بخش مشاغل اداری و دفتری اتفاق خواهد افتاد زیرا ماشین‌های هوشمند، برای انجام کارهای روتین جایگزین انسان‌ها خواهند شد. مجمع جهانی اقتصاد موضوع «انقلاب صنعتی چهارم» را که شامل مباحثی همچون علم رباتیک، نانوتکنولوژی، چاپ سه‌بعدی و بیوتکنولوژی می‌شود را به عنوان موضوع اصلی نشست امسال داوس که از بیستم تا بیست و سوم ژانویه برگزار شد، تعیین کرده است.

آینده مشاغل در گرو انقلاب صنعتی چهارم - فردانما - نگاه خبرگان (۳)

گزارش «آینده مشاغل» نتیجه‌گیری می‌کند که در بسیاری صنایع امکان تغییر و جابجایی مشاغل وجود دارد، اگرچه آثار این تغییر در صنایع مختلف به طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت خواهد بود. بیشترین میزان آثار منفی بر روی مشاغل در صنعت سلامت و مراقبت‌های بهداشتی خواهد بود (با توجه به توسعه پزشکی از راه دور) و پس از آن مشاغل حوزه انرژی و خدمات مالی قرار دارند. هرچند در همان زمان تقاضای روزافزونی برای کارکنان دانش‌کار و ماهر برای اشتغال در مشاغلی مانند «تحلیل داده‌ها» به وجود خواهد آمد.

منبع: دیلی میل