Home نگاه خبرگان ظرف ۲۰ سال آینده، ۵۰% از مشاغل امروزی از بین می روندبانک مرکزی انگلیس هشدار داده که ربات‌ها و ماشین‌ها ممکن است طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، بیش از ۸۰ میلیون شغل در آمریکا و ۱۵ میلیون شغل در انگلیس را در اختیار بگیرند که این به منزله بیکار شدن سالانه ۵۰ درصد نیروهای کاری در هرکدام از دوکشور خواهد بود.

با پیشرفته‌تر شدن کامپیوترها و محاسبات رایانه‌ای، حالا ربات‌ها شغل‌هایی را که تا پیش از این تصور می‌شد تنها توسط نیروی انسانی قابل انجام هستند، تهدید می‌کنند. این ماشین‌ها متفاوت هستند و برخلاف گذشته، این توانایی را دارند تا همان‌طور که جایگزین دستان انسان شده‌اند، جایگزین فکر آنها نیز بشوند.

این برای نخستین بار در تاریخ نیست که فناوری روز نیروی کارگری را به شدت دستخوش تغییر می‌کند. در طول انقلاب صنعتی نیز بسیاری از کارگران ناچار شدند تا با ارتقای مهارت‌های خود روانه فعالیت‌های پیشرفته‌تر شوند. بااین‌حال، این‌بار قضیه فرق می‌کند زیرا ربات‌های هوشمند با سرعت بسیاری درحال به‌دست گرفتن مشاغل نیازمند مهارت‌های متوسط هستند و بدین‌ترتیب تنها مشاغل سطح مهارتی پایین و مشاغل سطح مهارتی بالا در اختیار بشر باقی می‌ماند.

این اتفاق می‌تواند به کاهش تعداد مشاغل سطح متوسط بیانجامد و کارگران و نیروهای فعال در این عناوین شغلی را ناچار به دراختیار گرفتن مشاغلی در سطح پایین‌تر از مهارت‌هایشان کند.

2 نظر در مورد این مطلب

نظر شما چیست؟