خانه‌ای روی ماه

ناسا به یک شرکت مستقر در تگزاس 57.2 میلیون دلار برای پروژه‌ای اعطا کرده که امکان ساخت سازه‌ها باکاربری مختلف با خاک و سنگ ماه را به انسان خواهد داد.

طرحی مفهومی از آنچه ساخت و یا چاپ سه بعدی خانه روی ماه شبیه آن خواهد بود. البته این طرح به ماه مدود نخواهد ماند و برای اقامت در سیارات دیگری مثل مریخ نیز استفاده خواهد شد.

از آنجایی که ناسا برنامه‌ای بلند مدت برای اکتشاف انسانی در ماه تحت عنوان پروژه «آرتمیس» برنامه‌ریزی کرده است، فناوری‌های جدید برای مقابله با چالش های منحصر به فرد زندگی و کار در چنین پروژه‌ای مورد نیاز است. به همین جهت ناسا قراردادی با شرکت «آیکون» (ICON)  واقع در آستین در ایالت تگزاس برای توسعه فناوری‌های ساختمانی که می‌تواند به توسعه زیرساخت‌هایی مانند سکوهای فرود، اقامت‌گاه‌ها و جاده‌های در سطح ماه، منعقد کرده است.

چاپ خانه روی ماه

این کمک مالی در غالب قراردادی برای پروژه «الیمپوس» اعطا شده است. پروژه الیمپوس طرح بلندپروازانه شرکت آیکون است در ساختن خانه با کمک چاپگرهای سه بعدی تخصص دارد و حالا می‌خواهد این تخصصش را از زمین فراتر برده و با کمک مصالح موجود روی ماه چنین امکانی را روی این جرم فضایی هم فراهم کند. «جیسون بالارد» یکی از بنایانگذاران و مدیر عامل آیکون درباره این پروژه دربیانیه مطبوعاتی این شرکت این چنین نوشته است: «برای تغییر الگوی اکتشاف فضایی از «آنجا و بازگشت دوباره» به «آنجا برای ماندن» ما به سیستم‌های قوی، انعطاف‌پذیر و با قابلیت گسترده‌ای نیاز داریم که بتوانند از منابع محلی ماه و دیگر اجرام سیاره‌ای استفاده کنند. » او همچنین اضافه کرد:« من مطمئن هستم که یادگیری ساختن بر روی جهان‌های دیگر منجر به پیشرفت‌های لازم را برای حل چالش مسکن که در این جهان با آن روبرو هستیم، خواهد شد، اینها تلاش‌هایی هستند که منجر به تقویب هم به صورت متقابل خواهند شد.» این بیانیه و اظهار نظر نشان می‌دهد طرح آیکون فراتر از ماه بوده و این شرکت برای ساخت و ساز در دیگر سیارات از جمله احتمالا مریخ هم برنامه دارد. پروژه الیمپوس همچنین در چهارچوب قرارداد حمایت از تحقیقات نوآوری در کسب و کارهای کوچک که اخیرا با نیروی هوایی ایالات متحده برای گسترش قابلیت‌های فناوری چاپ سه بعدی خود امضا کرده است، به حمایت از این کسب و کارها خواهد پرداخت. به گفته مجله کسب و کار آستین، ارزش این قرارداد چهار ساله 14.55 میلیون دلار است. علاقه ناسا به فناوری آیکون منطقی است. آژانس فضایی از طریق برنامه اکتشاف سرنشین‌دار ماه با نام آرتمیس خود، تلاش می‌کند تا تا پایان دهه  2020 حضور طولانی مدت انسان در ماه را ممکن کند. مقامات ناسا تاکید کرده‌اند که تحقق این رویا مستلزم استفاده گسترده از منابع ماه از جمله آب یخ زده برای حمایت از حیات (به عنوان آب مصرفی) و سوخت موشک و همچنین خاک ماه برای استفاده به عنوان مصالح ساختمانی است.

فراتر از ماه

مقامات ناسا می‌گویند، برای طرح «زندگی خارج از زمین» نیز بودجه مشابهی در نظر دارند که برای اکتشاف پایدار انسان در مریخ؛ هدف بلندپروازانه‌ای که آرتمیس آن را تعقیب کرده و به پیش خواهد برد، ضروری است.  به عنوان بخشی از قرارداد که به تازگی اعلام شده است، آیکون با مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا در «آلاباما» برای آزمایش انواع فناوری های پردازش و چاپ با استفاده از خاک شبیه سازی شده ماه، مشارکت خواهد کرد. نمایندگان این شرکت می‌گویند که این تحقیق بر اساس فناوری است که آیکون در سال 2018 در چالش چاپ سه بعدی اقامت‌گاه ناسا توسعه داده است. «کورکی کلینتون»، معاون مدیر دفتر علم و فناوری مارشال می‌گوید: «ما بنا داریم که سطح زیرساختی فناوری و سیستم های آزمایشی را توسعه دهیم تا نشان دهیم که امکان ساخت یک چاپگر سه بعدی در مقیاس بزرگ وجود دارد، چاپگری که می تواند زیرساخت هایی را در ماه یا مریخ ایجاد کند.» بر اساس بیانیه ناسا این تیم از آنچه از آزمایش‌های شبیه‌ساز قمری آموخته شده برای طراحی، توسعه و نمایش عناصر نمونه برای یک سیستم ساخت و ساز در مقیاس کامل استفاده خواهد کرد.

مقامات ناسا تاکید کرده‌اند که تحقق این رویا مستلزم استفاده گسترده از منابع ماه از جمله آب یخ زده برای حمایت از حیات (به عنوان آب مصرفی) و سوخت موشک و همچنین خاک ماه برای استفاده به عنوان مصالح ساختمانی است.

شرکت‌های دیگری نیز پروژه الیمپوس مشارکت خواهند داشت. برای مثال، آیکون با دو شرکت معماری در این برنامه همکاری خواهد کرد؛ «سرچ پلاس» (SEArch مخفف معماری اکتشاف فضایی) و گروه «بیگ بیارک اینگلز» مستقر در دانمارک. بنیانگذار و مدیر خلاق شرکت دانمارکی می‌گوید که تلاش خواهند کرد که دنیاهای کاملا جدیدی برای زندگی بسازند:« «برای توضیح قدرت معماری، “formgiving” کلمه دانمارکی برای طراحی است، که در لغت به معنای فرم دادن به چیزی است که هنوز شکلی به آن داده نشده است. اهمیت چنین مفهومی زمانی روشن می شود که ما به فراسوی زمین می رویم و شروع به تصور وضعیت خود می کنیم.» او ادامه می‌دهد:«همراه با آیکون ما در حال درنوردیدن مرزهای جدید هستیم،  هم از نظر مادی، هم از نظر فناوری و هم از نظر محیط‌زیستی.»